Wicx, Esk Reyn ve NUKA, KAFT Street serisi için bir araya geldi ve ortaya devamı gelecek harika bir seri çıktı. Bildiğiniz gibi tüm tasarımlar önce serinin ruhuna uygun bir şekilde Kadıköy duvarlarına boyandı, ardından tişört tasarımına dönüştürüldü.
 
Fakat bir tasarım var ki; Street serisinde ayrı bir yer tutuyor: KALEAN. KALEAN'ın diğer tasarımlar gibi İstanbul sokaklarına boyanmadığını fark etmişsinizdir. KALEAN'ın ortaya çıkış hikayesi biraz farklı. Street serisi tasarımları duvarlara boyandıktan sonra ve tişört tasarımlarına dönüştürüldükten sonra, seri için özel bir imza düşünmeye başladık. Bu imza aynı zamanda Street serisine ait özel paketlerin de tasarımı olacaktı.
 
Bu aşamada Furkan NUKA Birgün, tüm tasarımcıların çizim karakterini yansıtan yeni bir tasarım yapma fikrini uygulamaya başladı. NUKA, kendisinin ve çok iyi tanıdığı iki sokak sanatçısının karakterini yansıtacak, onlardan parçalar taşıyacak yeni bir illüstrasyon yapmaya başladı.
 
Furkan işe önce kendinden başlayarak, "ev" figürüyle tasarımın temelini attı. NUKA'nın çalışmalarında çarpışmanın ve kaosun hakim olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda birçok çalışmasında bu kaosun içinde ayakta duran bir ev, kale, kapalı mekan yapısı görülür.
 
Furkan'ın Bantmag'de yayınlanan "Kırık Çıkık" isimli çizgi hikaye çalışmasından; 

KALEAN, Furkan'ın ev figürüyle başlayarak, Esk Reyn'in kalbi üzerinde atmaya devam etti. Esk Reyn çalışmalarında, çarpık yapılaşmayı geometrik tasarımlarla ele alıyordu. Aynı zamanda Esk Reyn'in kendine özgü "kalp" figürü çalışmalarında ön plana çıkıyor.

Esk Reyn'in ilk çalışmalarından; 

 

Son olarak bir vegan olan ve vegan kültürünü tasarımlarına yansıtan WICX, imzasında kullandığı "çatal" figürüyle KALEAN'a eklemlendi.
 
WICX'ın sokak sanatı çalışmalarından;
Furkan, üç tasarımcıyı kendi tasarım karakterleriyle birleştirerek ortaya KALEAN tasarımını çıkardı ve Street serisinin imzası ortaya çıkmış oldu. Fakat KALEAN'dan çok önce üç tasarımcı yine bir duvarda bir araya gelmişti ve KALEAN'ın habercisi bir tasarım ortaya çıkmıştı. 
 
KALEAN'ın geçmişten gelen ipuçlarını burada görebilirsiniz.Tasarımın geldiği son noktayı ise burada görebilirsiniz; https://www.kaft.com/store/kalean-tisort/477 
 
 


Sitemizde yayınladığımız KAFTSEVER fotoğraflarında çıtayı yükseltiyoruz. Artık her hafta en yaratıcı KAFT fotoğrafına bir ödül var.


Herhangi bir KAFT ürünüyle ilginç bir fotoğraf çek, #KAFTSOUL etiketiyle paylaş, haftanın kazananı olursan dilediğin bir KAFT tişörtünü hediye edelim.


NASIL PAYLAŞABİLİRİM?

Fotoğrafını #KAFTSOUL etiketiyle Instagram, Twiter vb. sosyal medya hesaplarında paylaşabilirsin. Dilersen fotoğrafını sitemize de yükleyebilirsin. Bunun için KAFT SEVERLER sayfamızı ziyaret edebilirsin; www.kaft.com/photos


PEKİ FOTOĞRAF NASIL OLMALI;

- Öncelikle tasarımın hikayesinden yola çıkarak, konuyla uyumlu ve içinde yaratıcılık içeren, etkileyici fotoğraflar arıyoruz.
- Tasarımın / ürünün görünüyor olması gerekli.
- Renksiz / Siyah-Beyaz fotoğrafları kabul edemiyoruz.
- Abartılı bir dijital manipulasyon / efekt olmamasını tercih ederiz.
KAFT bir tişört markası olmasının yanında, bir "tasarım platformudur".

Derdimiz; belli bir konseptin içinde, en yaratıcı ve ince düşünülmüş tasarımları birarada tutabilmek. Bu tasarımların özen gösterilmeden, çabuk çabuk ve çok fazla sayıda üretilip birer hızlı tüketim ürününe dönüşmesini istemiyoruz. Bu yüzden çılgınlar gibi tasarım üretmeye inanmıyoruz, bize göre optimum olacak sayıyı korumaya çalışıyoruz.

Bunu yapabilmek için devamlı kendimizi geliştirmek zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Bu geliştirme dürtüsü, bizi her zaman daha yaratıcı tasarımlar yapmaya zorluyor. Bu tasarımlar koleksiyona ekleyip, ortalığı kalabalıklaştırmak yerine, sevdiğimiz bir arkadaşımıza "elveda" demek zorunda kalabiliyoruz.

Bir tshirt, clearance ürünü olmuşsa önce indirime giriyor, stoğu tükenene kadar aramızda kalmaya devam ediyor, ardından bir daha üretilmemek üzere aramızdan yavaş yavaş ayrılıyor. Böylece hem dinamik bir koleksiyona sahip oluyoruz, hem de yeni tasarımlara yer açabiliyoruz.

Aklında olsun, clerance ürünleri hali hazırda fiyatı uygun olduğu için, genelde diğer kampanyalarımıza dahil olmuyor. 

 

Underground kültürün, kendini sokaklarda ifade ettiği o duvar yazılarının vücuda taşınmış halidir. Güçlü anlamlar taşıyan tipografik tasarımlardan oluşur.İfade özgürlüğüne düşkün, heyecanlı ve maceraperest insanlara hitap eder. Bu koleksiyonun takipçileri hep hareket halinde ve sokakta üretkendir.
Street adamının dış dünyada gördükleri;

  

Sevdiği dokularKullandığı araçlarYaratmak istediğimiz dünyanın içinde böyle sesler dönüyor, kulak verebilirsin; 

 

Minimal koleksiyonu olabildiğince temiz ve geometrik tasarımlardan oluşur. Ağırlıklı beyaz ve gri tonlar üzerinden, gözü yormayan bir dünyası vardır.


 

 

Bu koleksiyonun takipçileri hayatlarının her alanında, kullandıkları her objede sadelik ararlar.
KAFT Minimal adamının genelde gördüğü ve ilham aldığı görüntüler;KAFT Minimal adamının çalışma alanı;


 

 

Tasarımlar; yoğun grafiklerden hoşlanmayan, minimalist bir kitleye hitap eder. 

 


 

Yaratmak istediğimiz dünyanın içinde böyle sesler dönüyor, kulak verebilirsin;