Kişisel Verilerin Korunması ve Gizlilik

KAFT MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

MADDE 1: TARAFLAR

İşbu Kaft Mesafeli Satış Sözleşmesi (“Sözleşme”) aşağıda bilgileri bulunan SATICI ile ALICI arasında elektronik ortamda akdedilmiştir.

1.1. SATICI

Ticari Unvanı: KAFT Tasarım Tekstil San. ve Tic. A.Ş.
Adresi: Konaklar Mah. Akasyalı Sk. No:12 34330 Beşiktaş/İstanbul
Telefonu: +90 212 2673634
Fax Numarası: +90 212 2673638
E-posta Adresi: info@kaft.com
Ürün İade Adresi: Yakuplu Mah. Bakırcılar ve Pirinççiler San. Sit. Karanfil Cad. No:5 Kat:1 34520 Beylikdüzü/İstanbul
Müşteri Hizmetleri Telefonu: +90 212 2673634
Mersis No: 0487052510200026

1.2. ALICI

Adı Soyadı / Unvanı:
Teslimat Adresi:
Telefonu:
E-Posta Adresi:

SATICI ile ALICI tek başına “Taraf”, birlikte “Taraflar” olarak anılacaktır.

 

MADDE 2: SÖZLEŞME’NİN KURULMASI

ALICI SÖZLEŞME’Yİ OKUDUĞUNU, ANLADIĞINI, HAKLARININ VE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİN BİLİNCİNDE OLDUĞUNU KABUL EDER.

TARAFLAR, SÖZLEŞME İLE KARARLAŞTIRILAN EDİMLER ARASINDA HİÇBİR ORANSIZLIK BULUNMADIĞINI VE KARŞILIKLI EDİMLERİN İŞİN NİTELİĞİNE UYGUN OLDUĞUNU, SÖZLEŞME KONUSUNA GİREN İŞLEMLER KAPSAMINDA HERHANGİ BİR TECRÜBESİZLİKLERİNİN BULUNMADIĞINI KABUL EDERLER.

ALICI, SÖZLEŞME KAPSAMINDA YER ALAN İŞLEMLERİN KENDİ MENFAATİNE UYGUN OLDUĞU KONUSUNDA TAM BİR KANAATE VARDIĞINI VE TÜM ŞARTLARA KENDİ ÖZGÜR İRADESİ İLE, HİÇBİR GÜÇLÜK VEYA SIKINTI İÇİNDE OLMADAN, DÜŞÜNEREK, İSTEYEREK VE BİLEREK UYACAĞINI KABUL EDER.

TARAFLAR, SÖZLEŞME’NİN HÜKÜMLERİNİN HAKSIZ ŞART SAYILABİLECEK BİR ÖZELLİK TAŞIMADIĞINI, MENFAATLER DENGESİ BAKIMINDAN BİR HAKSIZLIK OLMADIĞINI KABUL EDER.

İŞBU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİ TÜKETİCİ SÖZLEŞMELERİNDEKİ HAKSIZ ŞARTLAR HAKKINDA YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ UYARINCA HERHANGİ BİR HAKSIZ ŞART İÇERMEMEKTEDİR. HÜKÜMLER DÜRÜSTLÜK VE İYİNİYET KURALINA AYKIRILIK TEŞKİL ETMEMEKTE OLUP TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ MEVZUATA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.

İŞBU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİ TÜRK BORÇLAR KANUNU HÜKÜMLERİ DE DİKKATE ALINARAK HAZIRLANMIŞTIR. TÜRK BORÇLAR KANUNU’NUN 21. MADDESİNDE ÖNGÖRÜLEN BAĞLAYICILIK VE İÇERİK DENETİMİ ALICI TARAFINDAN YAPILMIŞTIR. İŞBU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİNDEN HİÇBİRİ İŞBU SÖZLEŞME’NİN NİTELİĞİNE VE İŞİN ÖZELLİĞİNE YABANCI (ŞAŞIRTICI ŞARTLAR) NİTELİK TAŞIMAZ. İŞBU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİ AÇIK VE ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE YAZILMIŞ OLUP BİRDEN ÇOK ANLAMI İFADE ETMEMEKTEDİR.

 

MADDE 3: KONU

İşbu Sözleşme’nin konusu, SATICI'nın, SİPARİŞ VEREN/ALICI'ya www.kaft.com internet adresinden (“İnternet Sitesi”) yapılan, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürün/ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 6052 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve 27.11.2014 tarih ve 29188 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği” hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerini kapsamaktadır.

 

MADDE 4: SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN/ÜRÜNLERİN TEMEL NİTELİKLERİ

Malın/Ürün/Ürünlerin/Hizmetin türü, miktarı, marka/modeli, rengi, adedi, satış bedeli, ödeme şekli aşağıda belirtildiği gibidir.

Tasarım Açıklama Adet Birim fiyat KDV tutarı Toplam tutar
KDV tutarı 0
Kargo 0
Son toplam 0

 

Sözleşme konusu ürün/hizmetin temel nitelikleri:

 • Ürün/Hizmet Türü: SATICI’nın İnternet Sitesi üzerinden ALICI’ya yaptığı ürün ve/veya hizmet satışı
 • Ürün/Hizmet Adı:
 • Miktarı/Adedi:

Sözleşme konusu ürün/hizmetin ücreti:

 • Ürün/hizmet Bedeli:
 • Kargo Ücreti: 0
 • Ürün/Hizmet Toplam Tutarı (Kargo, Vergiler): 0

Sözleşme konusu ürün/hizmetin ödeme koşulları:

 • Ödeme Şekli:
 • Taksit Sayısı:
 • Alınan Vade Farkı:
 • Vade farkı hesabında kullanılan faiz oranı:

Sözleşme konusu ürün/hizmetin teslimat koşulları:

 • Taşıyıcı Firma Bilgileri: DHL (Express)
 • Teslimat Adresi:
 • Teslim Edilecek Kişi:

Sözleşme konusu ürün/hizmet, siparişin SATICI’ya ulaşmasını takip eden 30 (otuz) günlük yasal süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI'nın teslimat adresinin uzaklığına bağlı olarak işbu 30 (otuz) günlük süre içinde Alıcı veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir.

Ürün sevkiyat masrafı olan kargo ücreti ürünün toplam satış fiyatına dâhildir.

 

MADDE 5: GENEL HÜKÜMLER

5.1. ALICI, SATICI’dan ürün ve hizmet satın alarak, işbu Sözleşme’nin tamamını okuduğunu, içeriğini bütünü ile anladığını ve tüm hükümlerini onayladığını, sözleşme konusu ürün/ürünler için, toplam sipariş tutarı üzerinden yukarıda belirtilen ürün bedellerini ödemekle yükümlü olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Aynı şekilde SATICI de aşağıdaki hususları ALICI’ya beyan ve taahhüt eder. Bu nedenle, hizmet satın alınırken ALICI tarafından verilmiş olan bilgilerinin doğruluğu ALICI tarafından taahhüt edilmektedir.

5.2. ALICI ve fatura bilgileri aynı kişiye ait ve/veya farklı kişilere ait olabilir. Farklı kişilere ait olması durumunda işbu sözleşme kapsamında verilen tüm bilgilerden ALICI sorumludur.

5.3. ALICI işbu sözleşme kapsamında verdiği tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul eder. Verilen bilgiler ile ALICI’ ya ulaşılamaması durumunda SATICI’ nın sorumluluğu bulunmamaktadır ve tüm sorumluluk ALICI’ya aittir.

5.4. SATICI tarafından sunulan hizmet perakende satış kapsamında son kullanıcıya yöneliktir; SATICI, ALICI’nın yeniden satış amacı bulunduğundan şüphe etmesi halinde işbu Sözleşme kurulmuş olsa dahi siparişi iptal etme ve ürünleri teslim etmeme hakkını saklı tutar.

5.5. Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu Sözleşme’nin elektronik ortamda teyit edilmesi ve Sözleşme konusu siparişin bedelinin ödenmesi şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI işbu Sözleşme kapsamındaki ürün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

5.6. Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin akdedilmesi için, işbu sözleşmenin ALICI tarafından elektronik olarak onaylanması gerekmektedir.

5.7. Sözleşme konusu ürün/ürünlerin teslimatı için işbu Sözleşme’nin elektronik ortamda onaylanarak SATICI’ ya ulaştırılmış olması ve bedelinin SİPARİŞ VEREN/ALICI’ nın tercih ettiği ödeme şekli ile SATICI’ nın hesabına aktarılmış olması şarttır. Ürün bedeli SATICI’ nın hesabına aktarılmaz veya banka kayıtlarında iptal edilir ise SATICI ürün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

5.8. Müşteri, İnternet Sitesi’nde yer alan Sözleşme konusu ürün veya hizmetin temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimat ve kargo bedeline ilişkin olarak Satıcı tarafından yüklenen ön bilgilendirme formunu okuyup bilgi sahibi olduğunu, elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini ve İnternet Sitesi üzerinden siparişi onaylaması ile ÖDEME YÜKÜMLÜLÜĞÜ altına girdiğinin bilincinde olduğunu, elektronik ortamda ürünü/hizmeti satın aldığını, satış bedelinin ödeme işlemi için bilgilerini girmiş olduğu kredi kartından/banka kartından tahsil edileceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

5.9. ALICI, SATICI tarafından üretilen tasarımlarda kullanılan özel tasarım tekniklerinin, doku, desen, tasarım elementleri (ikon, düğme vb.), stiller, gradyan ve solid renk tonları ile her türlü grafik tasarım, illustrasyon, çizim, tasarım ve eserlerin tasarımında kullanılan öğelerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan (FSEK) kaynaklı tüm hakların SATICI’ya ait olduğunu kabul ve beyan eder.

5.10. ALICI, SATICI tarafından üretilen ve SATICI’nın “BASİC” olarak sitesinden satışa sunduğu baskısız ürünlerinin üzerine, ticari amaçla satışa sunmak amacıyla, SATICI’nın Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan (FSEK) kaynaklanan hiçbir hakkının ve ilişkisinin olmadığı tasarım, illustrasyon vb. çizimleri basmasının ve satmasının SATICI’nın gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gerekse de Sınai Mülkiyet Kanunu’ndaki sınaî haklarına tecavüz olarak addedileceğini kabul ve beyan eder.

5.11. ALICI, SATICI’nın Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gerekse de Sınai Mülkiyet Kanunu’ndaki sınaî haklarına tecavüz oluşturacak şekilde satışa sunacağı ve SATICI’nın markasını taşıyan ürünlerden dolayı üçüncü kişileri zarara uğratmasından dolayı hukuken sorumlu olduğunu kabul ve beyan eder.

5.12. ALICI siparişin teslimini talep ettiği adreste bulunmaz ise siparişi kesinlikle başka bir adrese bırakılmayacaktır. Bu durumda ALICI kendisinin bulunmadığı bir adrese sipariş vermiş olması sebebiyle doğacak kanuni yükümlülükleri kabul etmek durumundadır.

5.13. Sözleşme konusu ürün/ürünler, sipariş veren ALICI' dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz. Bu durumda tüm sorumluluk sipariş veren ALICI’ ya aittir.

5.14. SATICI, sözleşme konusu ürün/ürünlerin sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur.

5.15. SATICI, haklı bir sebebe dayanmak şartıyla, sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan ALICI’yı bilgilendirmek ve açıkça onayını almak suretiyle ALICI’ ya eşit kalite ve fiyatta farklı bir ürün tedarik edebilir.

5.16. Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu Sözleşme’nin elektronik ortamda teyit edilmesi ve Sözleşme konusu siparişin bedelinin ödenmesi şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI işbu Sözleşme kapsamındaki ürün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

5.17. SATICI, malın ALICI ya da ALICI’nın taşıyıcı dışında belirleyeceği üçüncü bir kişiye teslimine kadar oluşan kayıp ve hasarlardan sorumludur. ALICI’nın SATICI’nın belirlediği taşıyıcı dışında başka bir taşıyıcı ile malın gönderilmesini talep etmesi durumunda, malın ilgili taşıyıcıya tesliminden itibaren oluşabilecek kayıp ya da hasardan SATICI sorumlu değildir.

5.18. ALICI tarafından yetkilendirilmiş kişilerin ürünü almayı kabul etmemesi, işbu Sözleşme’de belirtilen ALICI’nın adresinin yanlış veya eksik olması nedeniyle ürün teslimatında yaşanacak gecikmelerden SATICI sorumlu tutulamaz. Bu durumda, ürünün geç teslim alınmasından kaynaklı her türlü kayıp ve zarara ilişkin sorumluluk ALICI’ya aittir.

5.19. ALICI ürünü teslim almadan önce muayenesini yapmalı, olağan muayene ile tespit edilebilen ayıplı ve hasarlı ürünü SATICI yetkilisinden veya kargo şirketinden teslim almamalıdır. ALICI malı gözden geçirmeyi ihmal eder ve malı teslim alırsa, ürünün sağlam ve hasarsız olduğunu kabul etmiş sayılır.

5.20. Sözleşme konusu ürün/ürünler, ALICI’nın isteği veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan bir ürün olmadıkça yasal 30 (otuz) günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI’nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak ön bilgilendirme formunda açıklanan süre içinde ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir. Şüpheye mahal vermemek adına, işbu Sözleşme’ye konu ürünlerin/hizmetlerin teslimatı için işbu Sözleşme’nin ve Ön Bilgilendirme Formu’nun ALICI tarafından elektronik ortamda teyit edilmiş olması ve ürün(lerin)/hizmetlerin bedelinin ALICI'nın tercih ettiği ödeme şekli ile tam ve eksiksiz olarak ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün/hizmet bedeli ödenmez, eksik ödenir veya ödeme banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

5.21. SATICI, sipariş konusu ürün veya hizmetin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması halinde sözleşme konusu yükümlülüklerini yerine getiremezse, bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içinde ALICI’ya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirir ve varsa teslimat masrafları dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç 14 gün içinde ALICI tarafından satın alma işlemi sırasında elektronik ortamda bilgileri verilen banka/kredi kartına iade eder.

5.22. Ürünün tesliminden sonra ALICI' ya ait kredi kartının ALICI' nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI' ya ödememesi halinde, ALICI 'nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI' ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI' ya aittir.

5.23. SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI' ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI' nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir.

5.24. 18 yaşından küçük kişiler SATICI İnternet Sitesinden, çocuklara yönelik ürünlerin satışa sunulması durumunda dahi, alışveriş yapamaz.

5.25. Ürünlerin fiyatları, katma değer vergisi ilave edilmiş Türk Lirası cinsinden sitede yer almaktadır. ALICI internet sitesinden kredi kartı, havale veya EFT ile alışveriş yapabilir. Kredi kartı ile verilen siparişler verildikleri an işleme alınamayacak olup, kredi kartından işbu sözleşme uyarınca ALICI tarafından ödenmesi gerekli meblağın blokesinin yapıldığı ya da bu tutardaki havale – EFT bedelinin satıcı hesabına ulaştığının SATICI yetkilileri tarafından tespit edildiği an söz konusu siparişlerin işleme alınması mümkün bulunmaktadır. Havale veya EFT ile ödeme yapılması halinde, SATICI hesabına iki gün içinde ALICI ödemelerinin geçmemesi durumunda siparişler iptal edilmektedir.

5.26. ALICI ürünü teslim almadan önce muayenesini yapmalı, olağan muayene ile tespit edilebilen ayıplı ve hasarlı ürünü SATICI yetkilisinden veya kargo şirketinden teslim almamalıdır. Teslimat sırasında hasarlı olduğu belirlenen ürünler hakkında kargo yetkilisi ile birlikte tutanak tutulması gerekmektedir. ALICI malı gözden geçirmeyi ihmal eder ve malı teslim alırsa, ürünün sağlam ve hasarsız olduğunu kabul etmiş sayılır. Garanti belgesi ile satılan ürünlerde ayıp olması halinde, ürünler yetkili servislerin kontrolüne gönderilebilecektir.

5.27. Bankaların ödemeler esnasında havale masrafı veya sair isimler altında yapacakları kesintilerden SATICI sorumlu değildir. Bu çerçevede ALICI vadeli alımlarda faiz oranı, havale masrafı, temerrüt faizi hükümleri gibi bilgileri Bankası ile teyit edeceğini ve söz konusu hükümlerin Bankası ile arasındaki sözleşme esaslarına göre belirleneceğini kabul eder.

5.28. Kredi kartına iade talebi bulunması halinde, ALICI’ ya nakit iadesi yapılması mümkün değildir. SATICI’nın yükümlülüğü, kart ile alışveriş yapılan tutarı bankaya ödemekten ibarettir. Kredi kartı iadeleri, Bankaların mevcut iade prosedürleri çerçevesinde ve SATICI’nın Bankalar ile yapmış olduğu sözleşmeler dâhilinde yapılmaktadır. Bu çerçevede taksitli alışveriş iadelerinde ALICI şimdiden, ürünü kaç taksit ile aldı ise Bankanın kendisine ödemeyi de taksitle yapabileceğini bildiğini ve buna muvafakati olduğunu kabul etmektedir. SATICI’nın bankaya tek seferde iade talimatı vermesi durumunda dahi, kredi kartlarına iadeyi her ay karta bir taksit iadesi şeklinde Banka tarafından aktarılabilmektedir. ALICI işbu maddeyi okumuş ve kabul etmiş olduğunu taahhüt eder.

5.29. İşbu sözleşme, SİPARİŞ VEREN tarafından elektronik ortamda onaylanıp SATICI' ya ulaşmasından sonra geçerlilik kazanır.

5.30. İşbu sözleşme konusu ürünlerin tasarımında ve satışında, SATICI ile üçüncü kişiler arasında iş birliği yapılabilmektedir. Bu iş birliği çerçevesinde, ürünlerin satışı sonrasında, iş birliği yapılan firmalar tarafından ALICI’ya e-sertifika gönderilebilecektir; ALICI bu hususu kabul eder.

 

MADDE 6: CAYMA HAKKI

Sözleşme’de düzenlenen diğer hükümler saklı kalmak kaydıyla, işbu 5. madde altında düzenlenen hüküm ve şartlar yalnızca Müşteri’nin ilgili mevzuat kapsamında tüketici sıfatını haiz olması durumunda geçerli olacaktır.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği kapsamındaki tüketici sıfatını haiz Alıcılar için cayma hakkı ve kullanımı:

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ilgili hükümleri uyarınca;

Tüketici ALICI; hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu günden; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, kendisinin veya kendisi tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı tarihten itibaren 14 (on dört) gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile SATICI’ya yöneltilmiş olması yeterlidir. Cayma bildiriminin yapılabileceği SATICI’ya ait iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

Açık Adres: Konaklar Mah. Akasyalı Sk. No:12 34330 Beşiktaş/İstanbul

Faks No: +90 212 2673638

E-posta: info@kaft.com

Cayma hakkının kullanılması halinde, SİPARİŞ VEREN/ALICI' ya teslim edilen ürün/ürünlerin SATICI' ya gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının SATICI’ ya iadesi zorunludur.

Cayma hakkının kullanıldığına ilişkin bildirimin SATICI’ya ulaşmasına müteakip tüketici ALICI bilgilendirilecektir.

SATICI, tüketici ALICI'nın cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 14 (on dört) gün içerisinde, varsa malın tüketici ALICI’ya teslim masrafları da dahil olmak üzere tüketici ALICI'nın ilgili mal veya hizmete ilişkin SATICI’ya yaptığı tüm ödemeleri, satın alırken kullanılan ödeme aracına uygun bir şekilde ve tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeksizin tek seferde, tüketici ALICI'ya iade edecektir.

Tüketici ALICI'nın cayma hakkını kullanması halinde SATICI’nın öngördüğü ürünü iade alacak olan kargo şirketi DHL (Express) ’dur. Cayma hakkının kullanılması halinde burada belirtilen kargo şirketi aracılığıyla malın geri gönderilmesi durumunda tüketici ALICI iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulmaz. Tüketici ALICI’nın iade edeceği malı işbu Sözleşme’de belirtilen SATICI’nın anlaşmalı kargo şirketi dışında bir kargo şirketi ile göndermesi halinde, iade kargo masrafları ve malın kargo sürecinde uğrayacağı hasardan SATICI sorumlu değildir. İade için anlaşmalı olunan kargo firmasının tüketici ALICI’nın bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda SATICI, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

Tüketici ALICI’nın cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren 10 (on) gün içinde malı SATICI’ya geri göndermesi gerekmektedir. İadeye konu mal ile beraber söz konusu malın faturasının, kutusunun, ambalajının, varsa standart aksesuarlarının ve söz konusu malın satın alınması sebebiyle hediye edilen diğer ürünlerin de eksiksiz ve hasarsız olarak SATICI’ya iade edilmesi gerekmektedir. Tüketici ALICI, cayma süresi içinde malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanmalıdır, aksi halde malda meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumludur.

Banka hesapları veya kredi kartları aracılığıyla ödenen sipariş bedellerinin iadesi ve tüketici ALICI’nın hesaplarına yansıması tamamen banka işlem süreci ile ilgili olduğundan, olası gecikmeler için SATICI’nın herhangi bir şekilde müdahalede bulunması mümkün değildir. Bu sebeple, tüketici ALICI’nın banka hesabına veya kredi kartına iade edilen tutarın banka tarafından tüketici ALICI’nın hesabına veya kredi kartına yansıtılması uzun zaman alabilir.

Mesafeli Satış Yönetmeliği’nin 15. Maddesi uyarınca, tüketici ALICI’nın cayma hakkı; (a) fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin, (b) tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin, (c) çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin, (ç) tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin, (d) tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin, (e) malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin, (f) abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin, (g) belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin, (ğ) elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin, ve (h) cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmelere uygulanmaz ve tüketici Alıcı bu sözleşmeler kapsamında cayma hakkı kullanamaz.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği kapsamındaki tüketici sıfatını haiz Alıcılar için şikâyet ve itiraz prosedürü:

İşbu Sözleşme’den dolayı her türlü şikâyet ve itirazlar, Ticaret Bakanlığı’nca her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlara göre Müşteri’nin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne veya Tüketici Mahkemesi’ne yapılabilecektir.

 

MADDE 7: DİĞER HÜKÜMLER

7.1. İşbu Sözleşme ALICI tarafından onaylanıp kurulmasından sonra ALICI’ya elektronik posta ile gönderilecek, SATICI 3 (üç) yıl süre ile işbu Sözleşme’yi saklayacaktır. ALICI dilediğinde info@kaft.com adresine göndereceği bir talep ile başvuruda bulunarak, işbu Sözleşme’nin nüshasına erişimini SATICI’dan talep edebilir.

7.2. ALICI ürün ve hizmetlere ilişkin şikayetlerini (i) info@kaft.com adresine e-posta göndererek, (ii) İnternet Sitesi üzerinden veya (iii) +90 212 2673634 numaralı telefon hattını arayarak SATICI’ya iletebilir. Şikâyetin iletilmesi halinde SATICI sorunun çözülmesi için mümkün olan tüm desteği en kısa sürede sağlayacak ve bu hususta ALICI ile iletişime geçecektir.

7.3. SATICI işbu Sözleşme’den doğan hak ve yükümlülüklerini ALICI’nın onayını almaksızın 3. kişilere devredebilir. ALICI, işbu Sözleşme’den doğan hak ve yükümlülüklerini SATICI’nın onayını almaksızın 3. kişilere devredemez.

7.4. SATICI, işbu Sözleşme dahilinde doğabilecek ihtilaflarda, SATICI’nın kendi veri tabanında veya sunucularında tuttuğu elektronik kayıtların ve sistem kayıtlarının, ticari kayıtlarının, defter kayıtlarının, mikrofilm, mikrofiş ve bilgisayar kayıtlarının muteber, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edeceğini; SATICI’nın yemin teklifinden ari kıldığını ve bu maddenin Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 193. maddesi anlamında delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul eder.

7.5. Taraflar’ın işbu Sözleşme ile yüklendikleri edimlerini ilgili Taraf’ın herhangi bir kusur ya da ihmali olmaksızın yerine getirmelerini engelleyici ve/veya geciktirici kontrolleri dışında gerçekleşen hallerin meydana gelmesi mücbir sebep hali olarak değerlendirilir. (Örnek olarak grev, lokavt, ilan edilmiş olsun ya da olmasın savaş, iç savaş, terör eylemleri, deprem, yangın, sel, benzeri tabii afetler, Taraflar’dan herhangi birinin yetersizliğinden kaynaklanmamak kaydıyla herhangi bir resmi makamın yasama ve idari işlemleri, internet bağlantısını sağlayan diğer servis sağlayıcılardan kaynaklanan arıza ve gecikmelere ilişkin yaşanacak teknik arıza ve gecikmeler ve benzeri haller kastedilmektedir). Taraflar, kendi kontrollerinde olmayan ve makul olarak öngöremeyecekleri bu ve benzeri olayları da içeren durumlarda, yükümlülüklerini tam veya zamanında yerine getirememekten dolayı sorumlu tutulmazlar. Yükümlülükleri herhangi bir mücbir sebepten etkilenen Taraf söz konusu durumu en kısa zamanda diğer Taraf’a yazılı olarak bildirecek ve mümkün olan en kısa zamanda yetkili bir kişi ya da kurum tarafından verilen söz konusu mücbir sebep olayını tevsik edici bir belgeyi diğer Taraf’a ulaştıracaktır.

7.6. ALICI, www.kaft.com internet sitesinde sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin ön bilgileri ve mesafeli satış sözleşmesini okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder. ALICI; bu Ön Bilgilendirmeyi ve Mesafeli Satış Sözleşmesini elektronik ortamda teyit etmekle, SATICI tarafından ALICI' ya verilmesi gereken adres, siparişi verilen ürünlere ait temel özellikler, ürünlerin vergiler dâhil fiyatı, ödeme ve teslimat bilgilerini de doğru ve eksiksiz olarak edindiğini teyit etmiş olur.

7.7. Ürünün teslimatı için işbu Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin elektronik ortamda teyit edilmesi şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

 

MADDE 8: BORÇLUNUN TEMERRÜDÜ

ALICI’ nın kredi kartı ile yapmış olduğu işlemlerde temerrüde düşmesi halinde, kart sahibi bankanın kendisi ile yapmış olduğu kredi kartı sözleşmesi çerçevesinde bankaya karşı sorumlu olacaktır. Bu durumda ilgili banka hukuki yollara başvurabilir, doğacak masrafları ve vekâlet ücretini ALICI’dan talep edebilir. Her koşulda ALICI’nın temerrüde düşmesi halinde, SATICI’nın uğradığı her türlü zarar ve ziyandan ALICI sorumlu olacaktır. ALICI, borcun gecikmeli ifasından dolayı SATICI’ nın oluşan zarar ve ziyanını ödemeyi kabul eder.

 

MADDE 9: YETKİLİ MAHKEME

Tüketici; şikâyet ve itirazları konusunda başvurularını, Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlara göre Tüketici’nin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne veya Tüketici Mahkemesi’ne yapılabilecektir.

İşbu sözleşmenin onaylanması durumunda SİPARİŞ VEREN/ALICI işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.

 

MADDE 10: YÜRÜRLÜK

İşbu Sözleşme, 21 May 2024 tarihinde, ALICI tarafından elektronik ortamda onaylanmak suretiyle akdedilmiş ve yürürlüğe girmiştir. İnternet Sitesi üzerinden yapılan işlemler Türk Borçlar Kanunu, uygulanabilir olması durumunda tüketici mevzuatı ve yürürlükteki sair mevzuat uyarınca Taraflar’ı bağlayıcı irade açıklamaları olarak telakki edilir.

 

Satıcı: KAFT Tasarım Tekstil San. ve Tic. A.Ş.
Alıcı:
Tarih: 21 May 2024