Kaft Tasarımcılar

Moonassi

Moonassi, 1980'de Seul'de doğdu. Yüksek öğrenimini, Seoul National University-College of Fine Arts'da "Kore Sanatı" bölümünde tamamlayan Moonassi, geleneksel teknikler ve bu esnada Budizm ve Taoizm gibi Doğu Asya felsefeleri üzerine de eğitim aldı. "Batı kültürünü ve yaşamını sevdiği için, Asya geleneği ve sanatına temas eden şeyleri araştırmak için" uzun süre seyahat etti. Bu uzun seyahatlerin sonucunda "En sonunda keşfettiğim şey, doğu ve batı arasındaki farklara hiç girmeden, hepimizin 'insan' olduğunu bilmek oldu." diyor Moonassi.

Moonassi, eserlerinin genel karakterini, esin kaynaklarını ise şu şekilde özetliyor: "Bence gerçek, güzel bir sanat eseri; hangi milletten, yaş ve kültürden olduklarından bağımsız olarak insanlar tarafından etkileyici bulunmalıdır. Sanat eserleri izleyici birçok yönüyle etkileyebilir, ancak ben stil güzelliğinden çok sanat eserinin içindeki 'hikâyeye' odaklanmak, herkesin hissedebileceği 'duyguları' vurgulamak istedim. 2008 yılında başlayan "Moonassi çizimleri" serisi ile bunu gerçekliyorum. "Moonaa" benim sanatçı adım. İçinde ego olmayan her şeyi barındırabilen boş bir ego olarak; Moo (hiçbir şey ya da boş) - Na (ego ya da bilinç, ben) olmak istedim. Çünkü herkesin sempatik bulacağı bir hikâye anlatmak istiyorsam, kendimi boşaltmam gerektiğini düşündüm. Resimdeki karakterler hafif mimiklerle beni ve senin hikâyeni temsil eder. Etrafımdaki birçok insandan yola çıkarak hissettiğim çeşitli duyguları ifade ediyorum. Moonassi çizimleri; inanların yaşam tarzlarına ilham olabilecek unsurlar taşıyan bir proje ve giderek genel hatlarını genişletiyoruz."

Moonassi; galerilerde eserlerini sergileyerek, çeşitli markalarla işbirlikleri gerçekleştirerek, dergiler için çizerek, kamu yararına çeşitli aktivitelerde yer alarak çalışmalarını sürdürüyor.

Devamını Oku >