Kaft Tasarımcılar

Andrea Koroveshi

Andrea Koroveshi 1996'da Arnavutluk'un Korçë kentinde doğdu. Sanatsal yolculuğu daha çocuk yaşlarda başlayan Koroveshi o dönemi şöyle tarif ediyor; "Sanatın genel olarak gereksiz görüldüğü bir çevrede büyümek bu sanatsal becerileri kendi başıma pratik yaparak kazanmamı sağladı. Genel olarak sanata çok az ilgi olmasına rağmen, ailemin desteğine sahip olacak kadar şanslıydım"

"Hayal gücünüz sizin süper gücünüzdür" anlayışı ile kendisini motive ettiğini söyleyen sanatçı, ilk yıllarında çocukluk kahramanlarını çizerek geçirdiğini, büyüdükçe tercihlerinin yavaş yavaş değiştiğini ve hakkında hiçbir şey bilmediği yepyeni bir evreni, dijital sanat dünyasını keşfettiğini ifade ediyor. Üst üste yaptığı pratiklerin, hataların kendisini geliştirmekte etkili olduğunu ve böylelikle Lise yıllarında tahmin ettiğinden de hızlı yol aldığını belirten Koroveshi, ailesinden ve içinde bulunduğu sanat topluluğundan da büyük destek görmüş.

Trendlerden ve popüler sanatlardan uzak durmaya çalıştığını belirten sanatçı çalışmalarında konu olarak stilize manzaralar kullandığını ve mümkün olduğunca, kökleri kişisel anılara ve düşüncelere dayanan dünyalar yaratmaya odaklandığını ifade ediyor.

Üniversite yıllarında eğitimini tamamlak için sanat çalışmalarına kısa bir ara vermesi gerekse de Andrea Koroveshi 2020 yılı itibarıyla kaldığı yerden yeni işler üretmeye devam ediyor.

Devamını Oku >