Farklı alanlarda kendini ifade eden sanatçıların üretim pratikleri odağında şekillenen röportaj serimizin konuğu, HOOD Base x KAFT iş birliğimizde ‘Resonate’ temasını yorumlayan sanatçılardan Cins.

1. Kendini nasıl tanımlarsın?

Üretim sürecimi düşündüğümde, farklı mediumlarda ve içeriklerde işlerle uğraşsam da, zamanımın çoğu resim yapmakla geçiyor. O yüzden ressam demem daha doğru olur.

2. Üretirken kendini en mutlu hissettiğin yer?

Şu an üretimlerimi yaptığım atölyem. Tatillerde de sakin bir ortamda, eskiz yapmak yeni çalışmalarımın taslaklarını, fikirlerini çıkarmayı da çok seviyorum.

3. Yeni bir fikir gelmediğinde ne yaparsın?

Belli periyotlarda yaşadığım bir durum. Gerçekten çok sıkıcı oluyor ama ara vermem gerektiğini de biliyorum artık. Bu durumlarda bambaşka işlerle ilgilenmeye çalışıyorum, kendime angarya işler çıkarıyorum. Atölyeyi toparlamak, gereksiz şeyleri atmak, boyalarımı ve renklerimi düzenlemek gibi… Biraz kafa dağıtmak iyi oluyor.

4. Üretim sürecinde rastlantılara açık mısın?

Aslında çalışmalarımın birkaç aşamadan oluştuğunu düşünüyorum. İlk etap, eskiz ve yapacağım resmin temelini oluşturmak. Bu süreç eğer belli bir konu veya temada ilerlemem gerekmiyorsa ki genelde bu tarzda çalışmıyorum, tamamen rastlantılara açık bir şekilde ilerliyor. Çizimin tuvale aktarımı ve boyama kısmında ise, yaptığım eskizin üzerinde sadece renkler ve bazı dokular sürprize ve rastlantıya açık oluyor. Genelde kendimce onayladığım ilk eskize sadık kalarak resimlerimi sonuçlandırıyorum.

5. KAFT x HOOD Base’in “Resonate” serisi için yaptığın tasarımının 3 şarkılık bir listesi olsa içinde neler olurdu?

Böyle bir liste yapmak oldukça güç ama son dönem dinlediklerimden bu çalışmaya uygun bir liste yapmaya kalkarsam, bu 3 şarkıyı sıralayabilirim;

PFM - The Western (Mikes Ricochet Mix)
Squarepusher - Welcome to Europe
Bungle - Moving Pages

6. Sen kendini nerede ve hangi anlarda gezegenle aynı dalga boyunda/frekansta rezone olmuş hissediyorsun?

Sanırım bu sorunun cevabı, sakin, sessiz bir doğa ortamı olması gerekiyor. Fakat şehirde yaşayan biri olarak buna vakit ayırmak pek mümkün olmuyor. Tatillerde ise genelde bu tarz sakin, geceleri yıldızları daha rahat görebileceğimiz yerleri seçmeye çalışıyoruz.

7. İşlerini takip etmek isteyenler hangi linklere tıklasın?