Saul Kim

Designer, Thinker, Educator
- “Öncelikle ilham ararım. Bence sürecin en önemli adımıdır, zira çıkan ürünün iyi ya da kötü olacağını belirler.“

Farklı alanlarda kendini ifade eden sanatçıların üretim pratikleri odağında şekillenen röportaj serimizin üçüncü konuğu, kendini mimari tasarımcı olarak tanımlayan Saul Kim. 2023 tişört tasarımlarımız vesilesiyle işbirliği yaptığımız Saul, Architecture Anomaly serimizdeki üç farklı karakterin de yaratıcısı.

Plaster Peeling
Ground Gyration
1. Üretirken kendini en mutlu hissettiğin yer?

Yakın zamanda Boston, New York ve Singapur gibi farklı şehirlere seyahate çıktım. Çoğunlukla uzaktan çalışıyorum ve en keyif aldığım şeyin gezerek çalışmak olduğunu söyleyebilirim. Yeni ortamlar görmek yaratıcılığımı besliyor.

“...en keyif aldığım şeyin gezerek çalışmak olduğunu söyleyebilirim. Yeni ortamlar görmek yaratıcılığımı besliyor.”

New York - Saul Kim
2. Seni her defasında yeniden üretmeye iten his/hisler?

Zihnimde birçok fikir var, üretme dürtüsü ise fikirlerimin gerçek ve işlevsel mimari ürünlere dönüşüp dönüşmeyeceğini keşfetme merakından geliyor.

3. Üzerinde çalıştığın işin tamamlandığını nasıl anlarsın?

Öğrencilerime bir fikri açıkça anlattıklarında tasarımın tamamlandığı söylerim. Bence işleri karmaşık hale getirmek tasarım açısından her zaman iyi bir fikir olmuyor.

4. Üzerinde çalıştığın işin tamamlandığını nasıl anlarsın?

Çok iyi çizim yaptığımı söyleyemem, yalnızca fikirlerimi kağıda dökmeye bakıyorum. Böylece ilerleyen süreçlerde dönüp bakabiliyorum.

Eskiz - Saul Kim
5. Beslendiğin sanat dışındaki kaynaklar?

Mobilya tasarımlarını incelemeyi çok seviyorum. Mimari ve mobilya tasarımı arasında yapı, işlev ve materyal gibi birçok ortak küme var. Mobilya yapım sanatının fikirleri mimari tasarıma kolaylıkla aktarılabilir.

6. Ürettiğin eserlerden hangisinin içerisinde
yaşamak isterdin?

Eğer bir tanesini evim haline çevirmek isteseydim, Rollin House'u (AA214) seçmek isterdim. Bir yüzeyin son derece basit manipülasyonu ile yapılan bu dinamik dil bana benim için etkili görünüyor. İçinde yaşamak oldukça eşsiz bir deneyim olurdu.

Rollin House (AA214) - Saul Kim
7. Üretim sürecinde takip ettiğin adımlar nelerdir?
Bir eserin başlangıcından bitişine aşamalarını
paylaşır mısın?

Öncelikle ilham ararım. Bence bu sürecin en önemli adımıdır, zira çıkan ürünün iyi ya da kötü olacağını belirler. Elbette sadece güzel olanı aramak ve bunu mimari bir ürüne dönüştürmekten bahsetmiyorum. İlhamın belli başlı özelliklerini ayırabilmek ve mimari olasılıkları hayal edebilmekle ilgili aslında. Bu özellikleri mimariye nasıl uygulayabileceğimi ve sonunda nasıl bir mekansal nitelik sağlayabileceklerine dair vizyonumu çiziyorum. Son aşamada tasarımımı 3 boyutlu olarak uygun ölçülerde modelliyor ve soyut bir formatta temsil edilmesini sağlıyorum. Architecture Anomaly serisini de bu şekilde hazırladım.

8. İşlerini takip etmek isteyenler hangi linklere tıklasın?

Yeni architecture anomaly serilerimi aktif olarak (@saul_kim_) Instagram hesabımda paylaşıyorum. Ayrıca işlerimi yaratırken kullandığım tasarım süreç ve tekniklerini öğrencilerime aktarmak için Domestika'yı kullanıyorum.